Podlahy v obývacím pokoji

Podlaha je významný stavební prvek interiéru, značně ovlivňující konečný architektonický výraz místnosti. V obývacím pokoji představuje poměrně velikou část pozorovaného prostoru, její výběr proto vyžaduje přiměřenou pozornost nejen z hlediska funkčních, ale i estetických kvalit. Promyšleným členěním a barevností podlahy je možno korigovat nedostatky prostoru a měnit optické vlastnosti pokoje.

Podlahové materiály

Začněme Moderní dřevěná podlahatedy návrhem ideální podlahové krytiny. Hojně využívané jsou dlaždice větších rozměrů, různých barev a textur, které však působí velice chladně a konec konců opravdu chladné jsou. Samozřejmě nebude nikdo překvapen, pokud téměř celou tuto sekci webu věnujeme problematice podlah dřevěných a dřevo imitujících. Pokud chceme podlahu z přírodního materiálu - dřeva, máloco se mu vyrovná. Ale i laminátová podlaha má své přednosti: dobře se udržuje, je ideální rozsahem svého použití, je vhodná pro instalaci podlahového topení, ale životnost je zde nižší, než u podlahy dřevěné asi o 10 až 15 let (15 až 20 let).

Plovoucí podlahy

Jak Moderní laminátová podlahajiž název sám napovídá, jedná se o podlahu, jejíž konstrukce je vždy oddělena od ostatních konstrukcí stavby, a to jak vertikálních tak horizontálních. Nesmí být v žádném případě připevněna k podkladu, protože by dříve či později došlo k jejímu poškození. Plovoucí podlaha má tu vlastnost, že dochází vlivem změn teplot a vlhkosti k jejímu roztažení či smrštění. Tyto změny představují v běžném provozu několik milimetrů, ale měli bychom si uvědomit, že podlaha na sobě nese veškerý nábytek. V současné době se používá několik systémů napojování jednotlivých lamel plovoucí podlahy. Klasický a původní systém je lepení na pero a drážku po lamelách k sobě. Modernější je systém, kde není nutné podlahu lepit. Zde se jedná o spojení lamel zámkovým systémem, kdy jednotlivé lamely do sebe zaklapnou. Drážka i pero je zde vyfrézována do tvaru, aby spoj držel sám bez lepení. Třetím systémem je plovoucí podlaha, která se dá snadno složit, ale i opakovaně rozebrat bez jejího poničení. U prvních dvou systémů toto není možné.

To je základní technické hledisko, podle kterého můžete plovoucí podlahu vybírat. Jsou tu ale další a neméně důležitá hlediska, dle kterých se volí podlaha, která optimálně splní představy o budoucím interiéru. Na jednu stranu se každý musí rozhodnout, kolik chce do podlahy investovat a s tím se pojí též kvalita podlahy. Dalším hlediskem je volba materiálu.

Sendvič podlaha TIP - Sendvičová plovoucí podlaha
Ke speciálním typům patří tzv. sendvičová podlaha tvořená kombinací více materiálů. K nejzajímavějším patří kombinace dřeva a korku. Horní povrchová a spodní stabilizační vrstva jsou z ušlechtilého, přiměřeně upraveného dřeva nebo z laminátu. Mezi horní a dolní vrstvu se vkládá korkové jádro. Korkové jádro účinně absorbuje hluk a udržuje teplo, podlaha je pružná, měkká, tlumí nárazy a umožňuje pohodlnou chůzi.

Parkety

Parkety Parketyz masivního dřeva jsou charakteristické zajímavými vzory, které jsou vytvářeny skladbou jednostlivých segmentů. Vznikají tak vzory a obrazce, které využívají vzájemný kontrast různých druhů použitého dřeva. Tloušťka parket se pohybuje v rozmezí 8 - 14 mm. Tabule jsou podlepené síťovinou, aby byly jednotlivé části soudržné. Jsou lakovány polyuretanovými laky, případně podlahovým olejem a voskem, který zvýrazňuje přirozenou kresbu dřeva.