Doplňky do obývacího pokoje

Při zařizování obývacího pokoje je našim prvotním cílem mít pokoj útulný a vzhledově příjemný. Této skutečnosti bychom těžko dosáhli bez moderních doplňků, které náš byt zbaví nudnosti a způsobí příjemné pocity při jeho obývání.

Květinová výzdoba

Nejrychleji Květinová výzdoba obývacího pokojei nejsnadněji a mnohdy také bez vyšších nákladů vyzdobíme místnosti pokojovými rostlinami. Zeleň dokáže zastaralý a nezajímavý vzhled pokoje okamžitě oživit a kvetoucí rostliny poskytnou pestrou paletu barev. Rostliny vypadají dobře téměř na jakémkoliv místě, jediným omezením při jejich rozmísťování mohou činit pouze místa, kde by mohly překážet při běžných domácích činnostech. Malé rostliny se například hodí k umístění na okenní parapety, závěsné květináče či květinové stolky. Vysoké rostliny by měly být umístěny na dobře osvětlených místech, nezapomínejte, že čím více jsou vystavovány dennímu světlu, tím se jim lépe daří. Při výběru pokojových rostlin přihlížíme ke stylu místnosti. Současnému modenímu bydlení vyhovuje např. dračinec nebo juka, ke klasickému čalouněnému nábytku bychom doporučili fíkus a pokud má mít náš obývací pokoj nádech exotiky, tak nelze nedoporučit palmu. Jako klasickou dekoraci můžeme také využít výzdobu sušenými květinami. Několik nestejně velikých košíků, naplněných sušenými květinami vypadadá velice působivě.

Květinový stromek TIP - Květinový stromek
Květináč naplníme zhruba do dvou třetin pískem nebo pěnou. Doprostřed vložíme dřevěnou tyčinku omotanou stuhou nebo vlákny lýka či rafie. Na horní konec tyčky připevníme kouli z aranžovací pěny. Stonky suchých květin nastříháme na délku cca 8cm a pak květiny rovnoměrně napícháme po celém povrchu koule. Do květináče přidáme vrstvu suchého mechu nebo drobných kamínků. Zdroj: Creative Finishing Touches (Eaglemoss Publications U.K.)

Skleněná dekorace

Důležitou vlastností skla je propustnost světla. Této vlastnosti je třeba při aranžování skleněných předmětů využít. Jedním z míst, které se pro vystavení skla přímo nabízí, je okenní parapet. Zde může být umístěna sbírka váz, ať již s květinami či bez nich. Nádhernou iluzi vytvoří sklo postavené na skle. Pro tento druh aranžmá jsou vhodné skříňky se skleněnými policemi a stolky se skleněnými deskami. Aby sklo vypadalo působivě, musí být vhodně osvětlené. Nejlepším řešením je umístění zroje světla na stropě, nebo přímo do skříňky s vystavenými předměty. Nezapomínmejte však na skutečnost, že na skle je vidět každá nečistota a především prach může veškerý estetický dojem pokazit! Proto je častá údržba skleněných předmětů nezbytná.

Mušle ve skleněné dóze TIP - Mušle ve skleněné váze
Úzkou vysokou vázu naplníme po okraj mořskými mušlemi nebo vyschlými ulitami hlemýžďů, získáme tím vzhledově příjemný dekorativní prvek. Místo vázy lze také použít odměrný válec.

Obrazy, obrázky a fotografie

Váš obývací pokoj bude jistě vypadat útulněji, pokud bude mít na stěnách nějaké obrazy či fotografie. Není třeba mít originály, záleží především na Vaší náročnosti a vkusu. Důležité je, aby každý obrázek, ať se jedná o umělecké dílo nebo obyčejný plakát, byl dobře vidět a hlavně aby ladil s okolím. Nejčastější chybou bývá, že obraz zavěsíme příliš vysoko. Nejenže při pohledu na něj musíme nepříjemně zaklánět hlavu, ale můžeme si pod ním připadat tak trochu jako trpaslíci. Důležitým faktorem je místo, kde je daný obraz zavěšen. Na prázdné stěně bude vypadat osamoceně - ztraceně. Pokud jej zavěsíme nad stolek, sedací soupravu nebo jakýkoliv jiný kus nábytku, bude obraz vizuálně "zakotven". Vhodnou dekorací jsou skupinky obrázků. V tomto případě je potřeba mít na mysli, že obrázky by měly být tématicky shodné a měly by mít společné alespoň některé dekorativní prvky, např. rámečky a u fotografií barevné pozadí. Jako skupinka obrázků se nabízí například malá rodinná galerie.

Dvojice obrazů TIP - Dvojice obrazů
Jde-li o dvojici podobných obazů se stejným rámem, je klasickým řešením jejich symetrické zavěšení nad pohovkou. Zdroj: Creative Finishing Touches (Eaglemoss Publications U.K.)

Dekorativní poličky a paravány

Stejně jako v případě obrázků a fotografií, je možné zpříjemnit design našeho pokoje zavěšováním dekorativních poliček. Velice dobře působí poličky, které nejsou osově souměrné. Poličky se dají osadit téměř čímkoliv, vše záleží jen na fantazii. Od pokojových nebo sušených květin přes skleněnou dekoraci až po libovolné keramické dekorativní předměty.

Dokonce i nejpečlivěji zařízený pokoj může občas potřebovat něco, co sjednotí rozmanité drobnosti nebo přidá na intimitě. Taková obrazová zástěna s reálně působícím výjevem slunného pobřeží navodí v místnosti příjemnou letní atmosféru. I v tomto případě bývá vhodné popustit uzdu fantazie, výběr je rozmanitý. Zdal-li použijete zástěnu s orientálními vzory, či vlastním přičiněním vyrobíte jednoduchou dřevěnou přepážku k oddělení jídelního koutu, je zcela ve vašich kompetencích. Samozřejmě je důležité dbát na vhodnost dané dekorace paravánu v souvislosti s celkovým designem pokoje a se zachováním původního stylu.