Domácí elektronika

Součástí Domácí kinomoderně zařízeného obývacího pokoje dnes již neodmyslitelně patří kvalitní elektronika, poskytující chvíle zábavy a classaxace. Záleží opět na vkusu jednotlivce, v jaké míře se nechá těmito přístroji obklopit. Někdo si vystačí s běžným televizním přijímačem a dnes již zastaralým typem Hi-Fi věže, jiný vlastní obývací pokoj, kde na každém stolku leží nejméně dva dálkové ovladače.

Televizory, projektory, ať je na co koukat!

Televizní přijímač je ve většině obývacích pokojů nezbytným a hlavním představitelem domácí elektroniky. Přestože nové technologie nastupují závratnou rychlostí, k těm nejvíce používaným se stále řadí klasické CRT televizory a jejich podrobnější popis by byl nošením dříví do lesa. Snad jen bychom rádi podotkli, že i tento tradiční typ nemá a zřejmě ještě dlouho nebude mít odzvoněno, důkazem jsou širokoúhlé CRT, které se svojí kvalitou vyrovnají i s nově nastupujícími technologiemi.

Plazmové televizory jsou Rolls Roycem mezi televizory, nabízejí neobyčejně velikou úhlopříčku a patrně nejkvalitnější barevné a kontrastní parametry. Na druhou stranu za tuto kvalitu je třeba sáhnout hluboko do peněženky a ne každý cítí potřebu vlastnit televizotr za cenu kolem 100 tisíc.

Nejvyššímu LCD televizornárůstu oblíbenosti především díky poklesům výrobních nákladů se momentálně těší LCD televizory, které se často dají využívat jako vysoce kvalitní monitory k PC. Kvalitní LCD televizor se dnes dá pořídit i za cenu pohybující se lehce nad 10 tisíc, s rostoucí úhlopříčkou však ceny rapidně rostou. Mezi největší výhody LCD patří vysoký kontrast, nízká spotřeba energie a ohleduplnost vůči lidskému zraku. Záporem (především u levných modelů) může být horší věrnost zobrazovaných barev, v tomto směru jsou stále klasické CRT televizory na vyšší úrovni.

Projektory nabízí kvalitní divácký zážitek, který známe z biografu. Výhody jsou zřejmé: Možnost zobrazit obraz nesrovnatelně větší než jaký dokáží nabídnout ostatní technologie, možnost libovolně velikost obrazu měnit, a to v závislosti na vzdálenosti projektoru od plátna. Mezi stinné stránky projektorů patři jejich cena a provozní náklady, lampa. která je zdrojem světla v projektoru není levná záležitost a nemá neomezenou životnost.

TIP TIP - Věnujte pozornost tomu, kde nakupujete!
Nakupujte domácí elektroniku ve specializovaných prodejnách, dostane se Vám tak lepší podpora ze strany prodejců. Obchodníci v supermarketech často ani "neví co prodávají" a případné reklamace jsou ve většině případů velmi problematické a zdlouhavé.

DVD přehrávače, videorekordéry, domácí stereo

Pryč Domácí stereoje doba, kdy analogové videorekordéry byly vedle televizorů nejžádanějším výrobkem spotřební elektroniky. Stejně tak i masivní audio komponenty, spolu se soustavou dvou rozměrných reproduktorů, které nebylo možno v pokoji přehlédnout, se na počátku nového tisíciletí pomalu ale jistě vytratily. Ceny běžných videorekordérů formátu VHS se pohybují v rozmení 3 - 6 tisíc, jejich obliba pomalu, ale jistě klesá, avšak na druhé straně mnozí z nás disponují rozsáhlými archivy videonahrávek, tak by úplné zatracování VHS bylo předčasné.

V Domácí stereosoučasnosti dostávají přednost nenápadné přístroje, v případě reproduktorů tomu často tak bývá na úkor kvality zvuku. Objemné HI-FI věže válcují mikrosystémy a především soupravy domácího kina, které v jednom přístroji zpravidla obsahují radio tuner, přehrávač CD, MP3, JPEG, DivX a především DVD se zabudovaným dekodérem 5.1. Kvalitní souprava domácího kina vás obklopí prostorovým zvukem, aniž si všimnete, kde se nacházejí jeho zdroje. Tuto změnu umožnila digitalizace obrazu i zvuku, na jejímž základě se podařilo uložit na disk o rozměru klasického audio CD tříhodinový film v maximální kvalitě. Formát DVD video potřeboval minimum času, aby se uplatnil na celosvětovém trhu. Největší výhodou tohoto formátu je v první řadě zachování kvality záznamu, laicky řečeno „dévédéčko se neošoupe jako videokazeta“. Vzhledem ke stálému snižování cen tohoto druhu spotřební elektroniky, dnes najdete domácí kino v téměř každém moderním obývacím pokoji.

TIP TIP - Nenechte se zlákat nízkou cenou přístroje!
V případě nákupu elektroniky doporučujeme nenchat se zlákat nízkou cenou "zaručeně kvalitního" výrobku. Pokud koupíte výrobek známého výrobce, jehož značka se na trhu pohybuje již delší dobu, předejdete tím možným komplikacím. Ne že by snad značková elektronika nebyla poruchová, každopádně kvalita reprodukce bývá zaručená a pravděpodobnost poškození přístroje je podstatně menší. Nenechte se zlákat lacinou reklamou a raději dejte na rady odborníků a reference svých přátel, příp. využijte některé z internetových diskuzních fór, zabývajících se problematikou domácí elektroniky.